czwartek, 12 kwietnia 2007

to ostatnio zrobiony przeze mnie naszyjnik...   

teraz głowię się nad zamówionym ślubnym kompletem. Mam pozaczynanych kilka naszyjników ale ciągle to nie jest to co bym chciała i ciągle próbuję i próbuję... może w końcu coś uda mi się wysupłać z czego będę w pełni zadowolona.

Jest to pierwsza uszyta przeze mnie patchworkowa narzuta. Kiedyś dawno temu zobaczyłam w necie zdjęcie ręcznie uszytego patchworka z owieczkami i od razu się w nim zakochałam. Postanowiłam, że sobie też taki uszyję. Długo zbierałam przerózne odpowiednie skrawki materiałów. Bardzo wiele kawałków materiałów podarowały mi dziewczyny z kołderkowa i za to jestem im bardzo wdzięczna. Teraz kiedy przytulam się do mojego "potworka" myślę o wszystkich dzięki którym powstał ten patchwork.serce

 

nooo dobra... Jolcia mi powiedziała, że bajdurze sobie tutaj strasznie wiec to ostatni wpis bajdurzenia :D

od teraz będą konkrety ;)

14:04, renulkowy
Link Dodaj komentarz »

Frywolitki to rodzaj koronki artystycznej (nazywane są inaczej koronką czółenkową) wykonywanej z cienkiej nici (bawełnianej, jedwabnej, poliestrowej) za pomocą specjalnych czółenek lub igły i szydełka. Dzięki użyciu cienkiej nici, całość wygląda bardzo delikatnie (i to prawdopodobnie wyjaśnia pochodzenie nazwy tej koronki - od łacińskiego frywolus - delikatny, kruchy), choć równocześnie jest niezwykle trwała(znacznie trwalsza niż porównywalna koronka szydełkowa).

Technika ta prawdopodobnie była znana już w czasach starożytnych (Egipt, Chiny). W Europie była bardzo popularna w wieku XVII-XVIII, kiedy to też zostały sprowadzone do Polski. Prawdopodobnie ze względu na używane (dość drogie) nici, oraz na bardzo wymyślne i bogato zdobione wówczas czółenka, była to technika bardzo popularna na dworach szlacheckich i magnackich, natomiast w uboższych sferach - nieznana.

Podstawowymi elementami frywolitek są węzły, słupki i pikotki, za pomocą których tworzy się kółka i łuczki. Najczęściej spotykanymi wyrobami frywolitkowymi są serwetki, kołnierzyki, wstawki koronkowe i biżuteria (w szczególności obróżki i naszyjniki).

źródło: wikipedia gada

1 ... 21
 
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
Archiwum!!!

Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl

kopiowanie zdjęć ZABRONIONE!!!!